יישור שיניים

כל אחד רוצה חיוך נהדר, אבל רבים מאתנו זקוקים לעזרה כדי להשיג זאת. היום, יותר ויותר אנשים, גם אלה שכבר מזמן עברו את גיל הנעורים, מצליחים להשיג לעצמם את החיוך הנכסף בעזרת מגוון של טכניקות ליישור שיניים.

שיניים ישרות ואחידות הן נכס נפלא. יישור שיניים, לא רק הופך את החיוך ליפה יותר, אלא גם מחזק את הביטחון העצמי. מלבד שיניים ישרות, טיפול זה מספק גם יתרונות בריאותיים שאולי לא הייתם מודעים אליהם, כמו למשל, היכולת לנקות טוב יותר את השיניים הישרות, עשויה למנוע מחלות חניכיים הקשורות גם לבעיות בריאות אחרות.

יישור שיניים (אורתודנטיה) או בשמו העממי – גשר בשיניים, נועד לטיפול במגוון מקרים קליניים כדלקמן:

 1. צפיפות שיניים – מלווה בדרך כלל בחיך עמוק וצר.
 2. מרווחים בין בשיניים ("שיני מסרק").
 3. סגר לקוי (עמוק,פתוח, הפוך).
 4. אסתטיקה לקויה אשר בנוסף לדברים שצוינו לעיל,גם בגלל חוסר מולד של שיניים קבועות ,שיניים אקטופיות (השיניים נמצאות בלסת , אך הן מחוץ לקשת – לרוב ניבים עליונות כלואות), סטייה של קו האמצע כו'.

הסיבות לליקויים הנ"ל הן – גנטי וכתוצאה של הרגלים לא טובים (מציצת אצבע, החזקת כלי כתיבה בין השיניים ,נשימה דרך הפה וכו').

מבחינה גנטית , הגן אשר מכתיב את גודל הלסת שונה מהגן אשר מכתיב את גודל השיניים. ולכן במקרה של לסת קטנה ושיניים גדולות , נקבל צפיפות. במקרה של לסת גדולה ושיניים קטנות, נקבל מרווחים בין השיניים.

בנוסף ישנם מקרים של חוסר מולד של שיניים קבועות (לרוב חותכות צדדיות עליונות ומלתעות).

הרגלים לא טובים בגיל הילדות גורמים לרוב להבלטת בשיניים הקדמיות העליונות וסגר פתוח, במקרה של מציצת אצבע והחזקת כלי כתיבה בין השיניים ולסת צרה במקרה של נשימה דרך הפה.

שיטות ליישור שיניים:

 1. השיטה הקלאסית – אשר משתמשת בסמכים ללא נעילה עצמית ( Non Self Ligating ) ,שימוש בטבעות בשיניים הטוחנות וגומיות סביב כל סמך.היתרונות של השיטה הקלאסית: היתרון הבולט הוא העלות היחסית נמוכה.החסרונות הם : זמן טיפול יחסית ממושך, צורך בעקירות שיניים במקרים מסוימים, כוחות אורתודנטיים יחסית גבוהים אשר יכולים לגרום לכאבים וספיגת עצם או שורשי השיניים.
  בנוסף, יש צורך בחלק מהמקרים במכשור להרחבת הלסת העליונה (Rapid Palatal Expander),רסן וכו', מה שיוצר אי-נוחות ניכרת בקרב המטופלים.
 2. שיטות עם סמכים בנעילה עצמית (Self Ligating) לדוגמא שיטת DAMON. אין שימוש בטבעות בשיניים הטוחנות וכן אין שימוש בגומיות סביב כל סמך.למידע נוסף , ניתן להכנס לאחר החברה – www.damonbraces.com

  היתרונות של שיטת DAMON : זמן טיפול קצר משמעותית ולכן גם צורך בפחות מפגשים, נוחות מוגברת (סמכים קטנים ללא גומיות וכוחות אורתודנטיים מתונים אשר מונעים כאבים וספיגת עצם/שורשים), שיפור הפרופיל בזכות ההרחבה של הלסת וחוסר הצורך בעקירות שיניים ברוב המקרים. הרחבת הלסת העליונה לא מצריכה מכשור מסוג Rapid Palatal Expander. אין צורך ברסן ואין צורך בניתוחים אורתוגנטיים בחלק לא מבוטל של מקרים.
  השיטה מתאימה כן לילדים וכן למבוגרים.החסרונות הם : עלות גבוהה יחסית לשיטה הקלאסית ,אך פחות מהשיטה הלינגואלית.
 3. השיטה הלינגואלית – לדוגמא INCOGNITO.הסמכים מודבקים במשטחים האחוריים (הלינגואליים) של השיניים.היתרונות של השיטה הלינגואלית: נראות מופחתת של הסמכים.החסרונות הם: עלות גבוהה מאוד, קושי בשמירה על הגיינה אורלית טובה,הפרעה של לשון, צורך בהגבהות ומנשך פתוח במהלך הטיפול אשר גורם לשיבוש בדיבור, זמן טיפול ממושך.
 4. שימוש בקשתיות שקופות -לדוגמא INVISILIGN.היתרונות של שיטת הקשתיות השקופות: נראות נמוכה ,ניתן להסיר אותן . לכן, זה נותן תחושה של טיפול "ללא טיפול".החסרונות של השיטה: עלות יחסית גבוהה, מתאימה למקרים פשוטים יחסית, לא נותנת פתרון נאות לבעיות סגר.

אצלנו בקליניקה , אנחנו משתמשים לרוב בשיטת DAMON , אשר הוכיחה את עצמה כשיטה היעילה ביותר ובעלת היתרונות הרבים ביותר משנת 2007 והילך.

שלבי הטיפול האורתודנטי:

 1. בבדיקה קלינית וצילומית (כולל הכנת תיק אורתודנטי).במידה שקיימות בעיות שיניים וחניכיים, יש לטפל בהן בטרם התחלת הטיפול האורתודנטי.
 2. הדבקת הסמכים (ברקטים) – ישנן 2 סוגים : ממתכת או החרסינה לבנה ( DAMON CLEAR).במהלך תקופת הטיפול יוחלפו לפי הצורך סמכים וחוטי ניקל-טיטניום ( ללא ביצוע שום הידוקים).ההצלחה המלאה של הטיפול תלויה לא פחות בשיתוף הפעולה מצד המטופל, כולל שמירה על ההנחיות שקיבל ושמירה על הגיינה אורלית טובה.
 3. כאשר הטיפול מגיע לסופו, יוסרו הסמכים, יבוצעו קיבועים בשיניים קדמיות בלסת עליונה ותחתונה וימסרו סדים אורתודנטיים. יש חשיבות גדולה לביצוע הקיבועים ושימוש בסדים אורתודנטיים על מנת למנוע את תופעת ה- relapse (שינויים בעמדת שיניים לאחר סוף הטיפול בגלל זיכרון גנטי).

יישור שיניים – מבוגרים לעומת צעירים, מהם ההבדלים?

עם ההתפתחויות שחלו בשנים האחרונות בתחום האורתודונטיה, יותר ויותר מבוגרים מחפשים טיפולים אסתטיים ובריאותיים בשיניים העקומות שהיו מנת חלקם מאז ילדותם.

כיוון שקיימים כמה הבדלים משמעותיים בין יישור שיניים למבוגרים לבין יישור שיניים לילדים ובני נוער, רצוי שמבוגרים, העומדים בפני החלטה לעבור יישור שיניים למבוגרים, ידעו בפני מה הם עומדים.

 • רופא שיניים והשיקולים הקשורים לגילו של המטופל

  מטופלים מבוגרים סובלים, בדרך כלל, ממצבים שלא מאפיינים את רובם המכריע של המטופלים הצעירים יותר, המגיעים לטיפולי יישור שיניים במרפאת השיניים. הכוונה היא למצבים רפואיים המאפיינים מבוגרים, כמו:

  • חסרה עצם בין שורשי השן שתבטיח אספקת דם תקינה
  • דלקות חניכיים מתונות
  • אובדן של נפח עצם לסת
  • עצם קשה יותר, שכבר לא ממשיכה לגדול
  • הזדקנות רקמות שגורמת לתקופת הסתגלות ארוכה יותר למיקום החדש של השיניים שהוזזו ממקומן בעקבות יישור השיניים.

  כל המגבלות הללו, הביומכניות והאחרות, עלולות להשפיע על תהליך יישור השיניים של מבוגרים, יותר מאשר על התהליך שעוברים מטופלים צעירים.

 • בעיות הקשורות לתיקון הסגר – בעת יישור שיניים לילדים לעומת מבוגרים

  כפי שיכול להעיד כל רופא שיניים, הצורך לתקן את הסגר הוא בין הסיבות העיקריות בגינן מטופלים זקוקים לטיפול אורתודנטי.

  ליקויי הסגר- ( Malocclusion) מוגדרים על ידי חוסר חפיפה או יחס לקוי בין השיניים בלסת עליונה מול השיניים בלסת תחתונה בעת סגירת הפה.

  תיקון הסגר עשוי להקטין את סיכון להתפתחות של עששת או בעיות חניכיים וכן יכול להקטין ולאזן את הכוחות הלא מאוזנים שמופעלים על מפרקי הלסת התחתונה (ה- TMJ=Tempo-Mandibular-Joint).
  ליקויי הסגר מסווגים ל-3 סוגים – לפי אנגל ( (ANGLE

  1. קלאס 1 – השיניים מסודרות ביחסים של תלוליות- חריצים נכונים עם השיניים הנגדיות .זהו סגר שנחשב נורמלי והוא הסטנדרט ביישור שיניים.
  2. קלאס 2- השיניים הקדמיות העליונות בולטות ביחס לשיניים הקדמיות בלסת תחתונה (Overjet) וקיימת עמדה קדמית יותר של התלוליות הבוקליות של הטוחנות העליונות ביחס לסיווג קלאס 1.
  3. קלאס 3 – השיניים הקדמיות העליונות נמצאות ביחס הפוך לשיניים הקדמיות התחתונות ( מנשך הפוך) והשיניים הטוחנות נמצאות במצב שנקרא- Cross-bite , שזה אומר שהתלוליות הבוקליות של השיניים העליונות באות במגע עם החריצים בשיניים טוחנות תחתונות (מצב הפוך לסגר הנורמלי).

יישור שיניים במקרה של חוסר שיניים בפה

חוסר שן אחת או מספר יחידות שיניים יוצרות מצב קליני הדורש התייחסות מולטי-דיסציפלינרית . תוכנית הטיפול לשיקום הפה , כוללת בין היתר ,בניית עצם במקומות שבהם יש חוסר וביצוע שתלים דנטליים .שיתוף הפעולה מלא בין הרופא המבצע יישור שיניים לרופא המשקם קריטי להצלחת הטיפול. בדרך כלל, הטיפול מתחיל עם יישור שיניים. קיימים מקרים שבהם רצוי לסגור רווחים שנוצרו עקב אובדן שיניים ולפעמים יש צורך לפתוח את הרווחים הקיימים לקבלת רוחב של מרווח שמתאים לשיקום העתידי של השן החסרה.יש להבין שבדרך כלל, אובדן שיניים עלול לגרום לסגירה חלקית של הרווחים והטייה של השיניים הצמודות. כמו כן, ולרוב, השן הנגדית לשן החסרה- נמצאת בבקיעת יתר.

על גורמים פסיכולוגיים המשפיעים על מבוגרים

ישנם מספר גורמים פסיכולוגיים וחברתיים המשפיעים על מבוגרים המעוניינים בטיפול ליישור שיניים. גורמים אלה כוללים רמות גבוהות יותר של:

 • ציפיות מהטיפול
 • דאגה באשר למראה
 • תחושות של אי נוחות מההתקן ליישור שיניים
 • נכונות לשתף פעולה עם ההוראות של האורתודנט

מטופלים מבוגרים יותר רוצים להשיג את התוצאות הטובות ביותר, בפרק הזמן הקצר ביותר, וברמת אי הנוחות הגבוהה ביותר. מטופלים אלה גם רוצים לדעת (יותר מהצעירים), מה בדיוק מבצע נעשה ומדוע?
היום, כאשר המבוגרים מהווים כ-50% מהמטופלים שעוברים יישור שיניים, יש אורתודנטים שבוחרים להתמקד באופן מיוחד בטיפולים ליישור שיניים של האוכלוסייה המבוגרת יותר.

אצלינו בקליניקה כמחצית מהמטופלים שמבצעים יישור שיניים הם אכן מבוגרים בגילאים שבין 30 ל-60.

שאלות ותשובות בנוגע לשיטת DAMON:

העיצוב הייחודי של הסמכים ,מקצר את הטיפול באופן משמעותי ,לעיתים עד לחצי מהזמן ביחס לשיטה הקלאסית. זמן הטיפול הוא אינדיבידואלי ובהתאם למצב הקליני.
התשובה היא באופן חד-משמעי -לא! הסמכים הלבנים עשויים מחרסינה ולא חומר פלסטי שקוף ולכן הצבע לא ישתנה גם אם אוכלים מאכלים עם צבעי מאכל או שותים קפה או יין.
התשובה היא – לא!

בזכות הכוחות המתונים והעדר הצורך בהידוק חוטים והעדר הצורך לשימוש בגומיות סביב הסמכים (כמו בשיטה הקלאסית)- התחושה היא יחסית נוחה. יחד עם זאת יכולה להיות תחושת לחץ התחלתית של כ- 3 ימים לאחר הדבקת הסמכים ושל כ- 1-2 ימים לאחר החלפת חוטים.
התשובה היא – לא, ברוב המקרים! אצלנו בקליניקה ,החל משנת 2007 ,שנה בה התחלנו את השימוש בשיטת DAMON ,לא עקרנו אפילו שן קבועה אחת לצורך טיפול אורתודנטי.
במהלך השנים קיבלנו וטיפלנו בהצלחה בלא מעט מקרים אשר הוצע להם ניתוח אורתוגנטי. יחד עם זאת קיימים מקרים קיצוניים אשר כן זקוקים לטיפול כירורגי אורתוגנטי. אנחנו מציעים להגיע אלינו לבדיקה בטרם קבלת ההחלטה לביצוע הניתוח האורתוגנטי.

שירותי מרפאה נוספים:

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?