הלבנת שיניים

למה צריך הלבנת שיניים?

אצל חלק מהאנשים, השיניים מגיעות מראש בגוון צהבהב, יש אחרים שנהנים מגוון בהיר יותר ואילו מעטים אכן נהנים משיניים לבנות כבר מגיל צעיר. למרות זאת, חשוב לדעת כי לאורך השנים השיניים שלנו עוברות תהליכים רבים שיכולים לפגוע בצבע החיצוני שלהן. תזונה לא נכונה, שתייה תכופה של קפה או תה, עישון שיכול להזיק במיוחד – כל אלו ישאירו את השיניים מוכתמות ולעיתים אף צהובות, ולכן מי שרוצה חיוך לבן חייב להיות אקטיבי ולנקוט את הפעולות הנדרשות.

הבהרה מול הלבנה

השם "הלבנת שיניים" אומנם נפוץ ונחשב לחלק בלתי נפרד מסל הטיפולים האסתטיים שניתן להציע למטופלים, אולם צריך לדעת כי בתהליך ההלבנה לוקחים את הצבע הטבעי של השיניים ומבהירים אותו בהשוואה לצבע הקודם של השיניים. כך יוצא מצב שאדם שנולד עם צבע צהבהב במיוחד יזכה למראה בהיר ונקי, אך השיניים שלו לא ילבינו לגמרי. לעומת זאת, אם מחליטים להשתמש בציפוי חרסינה על השיניים, ניתן להחליט על הגוון הרצוי ללא קשר לצבע הטבעי של השיניים.

לכמה זמן משפיעה הלבנת שיניים?

למרות שהיינו שמחים, הלבנת שיניים היא לא לנצח. אם זה אכן היה המצב, אסור לשכוח כי בסופו של דבר הגוף והשיניים ממשיכים לעבור תהליכים גם לאחר ההלבנה. האפקט נשאר לאורך שנים לאחר ביצוע התהליך, אולם בסופו של דבר גם השיניים הלבנות ביותר דוהות מעט ויש צורך לחדש את התהליך. כדי לשמור על האפקט הלבן ניתן להימנע ככל האפשר משתיית קפה או תה שמכתימים את השיניים, לוותר לחלוטין על עישון ולהקפיד על טיפולים וביקורים מסודרים אצל רופא השיניים והשיננית.

הלבנה מקצועית אצל רופא שיניים – תוצאות מובטחות

בניגוד להלבנת שיניים ביתית שאחוזי ההצלחה שלה שנויים במחלוקת, ברור כי הגעה לרופא וביצוע טיפולי שיניים לצורך הלבנה בצורה מקצועית ייתנו תוצאות משמעותיות ואפקטיביות לאורך זמן. אבל איך בוחרים בין האפשרויות ומה יכול להתאים לכל מטופל?

קודם כל, ייעוץ מקצועי

ישנן מגוון של שיטות בהן ניתן לבצע הלבנת שיניים מקצועית. כדי להחליט על כך יש להגיע לייעוץ אצל רופא שיניים מומחה העוסק בנושא באופן קבוע במרפאה. מאחר וכל מטופל עומד בפני עצמו, בעל מבנה שיניים שונה וסיפור אישי, רק לאחר פגישה ניתן להתאים את השיטה הרלוונטית למטופל וכך להיות בטוחים שהתוצאות תהיינה הטובות ביותר שניתן להשיג.

לפני תחילת התהליך

חשוב לדעת כי החומרים הפעילים בהם נעשה שימוש בתהליך ההלבנה אינם פועלים על כתר זירקוניה או ציפוי חרסינה המצויים בפה, ולכן תהליך הייעוץ הראשוני כל כך חשוב ויכול לתת מענה גם במצבים מורכבים, אך יש לנהל את תהליך החשיבה והתכנון מול רופא מקצועי. בנוסף, החומר הפעיל יכול לגרום לשיניים להיות מעט רגישות יותר, ולכן חשוב לבצע כל פעולה של שיקום הפה לפני תחילת ההלבנה, לדוגמה: תיקון סדקים, חורים וטיפולי שורש.

טיפולי שיניים – רגע לפני

הלבנת שיניים אינה יכולה להתבצע על שיניים בהן יש בעיות של עששת, רובד חיידקים או מחלות פעילות אחרות. מסיבה זו, אסור לוותר על הייעוץ המקצועי שיכול לאתר את הבעיות ולאפשר למצוא להן פתרון לפני שניתן יהיה להתחיל. כמו כן, טיפול אצל שיננית לפני ההלבנה יאפשר לנקות את השיניים מכל רובד חיידקים שמצטבר, להוציא שאריות מזון תקועות ובאופן כללי יאפשר להכין את השיניים עצמן לקראת תהליך ההלבנה. כך התוצאות יהיו אפקטיביות במיוחד והשינוי יוכל להחזיק מעמד לתקופה ארוכה יותר.

הלבנת שיניים

כללי משרד הבריאות

משרד הבריאות מחמיר מאוד בנושא הלבנת שיניים ואינו נותן לכל אחד לעסוק בתחום. על פי פקודת רופאי השיניים, רק אדם בעל רישיון לעסוק ברפואת שיניים במדינת ישראל זכאי לבצע תהליך של הלבנת שיניים, כולל הכנת סדים והתאמה שלהם. זאת אומרת, לקוסמטיקאיות, שינניות או אפילו לרופאים אחרים אין אישור לעסוק בתחום וצריך לבדוק זאת היטב לפני שמתחילים.

מי יכול לבצע הלבנת שיניים?

זוהי נקודה שעולה שוב ושוב בשאלות המופנות למרפאה ואל משרד הבריאות. חשוב לדעת כי רק מעל גיל 18 ניתן לבצע הלבנת שיניים. מתחת לגיל זה השיניים עדיין בשלבי התפתחות ומשתנות ולכן אין היתר לבצע בגילאים אלו הלבנות שיניים מקצועיות במרפאה.

חומרים לשימוש בתהליך ההלבנה

אולי זה נשמע מובן מאליו, אבל כמו שאתם יודעים גם את הברור לפעמים צריך להגיד מפורשות. על פי חוקי משרד הבריאות, אסור להשתמש בהלבנת שיניים בחומר שאינו מיועד לכך מבחינה רפואית. זאת אומרת, כל חומרי ההלבנה חייבים להיות מאושרים לשימוש זה על ידי משרד הבריאות ורופא השיניים המטפל. אם הם אינם מאושרים, סימן שאסור להשתמש בהם לצורך ההלבנה!

הלבנה מקצועית – מתחילים במרפאה וממשיכים בבית

ישנו מצב בו ניתן לפשר ולקחת את הטוב שבכל העולמות. בתחילה להגיע אל הרופא לשימוש בחומר הלבנה מקצועי עם אחוזים גבוהים יותר של חומר פעיל, בין 0.1% ועד ל-6%. כמו כן, חומר בדרגות כאלו ניתן למכור גם בבית מרקחת עם מרשם מטעם רופא השיניים, אך יש לבצע את הטיפול הראשוני במרפאה. כמו כן, ישנו שימוש במכשירים חיצוניים כדי להפוך את החומר לפעיל יותר.

הלבנה באמצעות לייזר

קרן הלייזר שנועדה להלבנת שיניים היא ייעודית ומיוצרים בעבורה מי חמצן ייחודיים. קרן הלייזר הופכת את החומר הפעיל לאקטיבי יותר וכך בעצם מאפשרת לבצע הלבנה טובה ומהירה. באמצעות קרן הלייזר ניתן לבצע את ההלבנה תוך חצי שעה, ולצאת מהמרפאה עם שיניים לבנות יותר במהירות! יש להקפיד כי במהלך מריחת מי החמצן והשהות איתם החניכיים יהיו מבודדים ולא ייגעו בחומר, מאחר ועלול להיווצר נזק כתוצאה מחשיפה שכזו.

הלבנה באמצעות סד מותאם

הרעיון שעומד מאחורי קרן הלייזר הוקטן והוכנס אל תוך סד ייחודי המקרין אור ובעצם גורם גם הוא להפיכת החומר הפעיל לאקטיבי יותר. את הסד מתאים רופא השיניים במרפאה עצמה, והמופל מקבל מרשם כדי ללכת לבית המרקחת ולרכוש את חומר ההלבנה עם רמת החומרים הפעילים הגבוהה יותר. כך ניתן להמשיך את תהליך ההלבנה בבית ואין צורך להגיע למרפאה בכל שלב של התהליך.

הלבנה מקצועית בלבד

חומרי ההלבנה העונים על קטגוריה זו הם בעלי אחוזים גבוהים של חומר פעיל, בין 6% ועד ל-33% על פי הנחיות משרד הבריאות. בחומרים אלו לא ניתן לעשות שימוש ביתי ואם משתמשים בהם בתהליך ההלבנה, כפי שנעשה לעיתים בהלבנת שיניים באמצעות לייזר, יש לבצע את התהליך כולו במרפאה, ללא המשך טיפול בבית כלל. חומרים אלו אינם נמכרים בבית המרקחת ומיובאים אישית אך ורק לרופאי שיניים ספציפיים ומועברים ישירות אליהם ללא אפשרות להגיע אל הקהל הרחב, מאחר ובידיים הלא נכונות הם עלולים לגרום לנזק.

הלבנה באמצעות ציפוי חרסינה 

לעיתים יש צורך ביישור השיניים וכיסוי רווחים בנוסף על ההלבנה. במקרים כאלו מומלץ להשתמש בציפוי חרסינה שמכסה את השן ומותאם בדיוק אליה. כך, אם השן אינה ישרה או שיש רווח בינה לבין שיניים אחרות, ניתן לגשר על הפער ולתקן את מראה השן באמצעות הציפוי. בנוסף, ניתן לקבוע מה הצבע הרצוי של ציפוי החרסינה וכך לאפשר לשיניים מראה לבן ונקי ללא מאמץ. את ההלבנה הזו ניתן לראות אצל מפורסמים רבים שמראש מעוניינים בתיקון המראה, בהשגת חיוך מושלם ובקביעת גוון השיניים.

הכנת הציפוי והדבקתו

את ציפוי החרסינה יש להתאים במיוחד אל כל שן ושן, מאחר ויש צורך לגרד שכבה דקה ביותר של השן כדי להדביק עליה את הציפוי. לכן חשוב להגיע בתחילת התהליך למדידות והתאמה אישית של כל ציפוי אל השן אליה הוא אמור להיות מודבק. הדבקה שכזו אמורה להחזיק מעמד בין 12-15 שנים, כאשר שמירה על היגיינה נכונה וביקורים קבועים אצל רופא השיניים יאריכו את ימי הציפוי למקסימום.

הלבנת שיניים

כתר זירקוניה ותהליך ההלבנה

כפי שהוזכר לעיל, תהליך ההלבנה אינו יכול לפעול על הכתרים מאחר והחומר הפעיל מיועד לעבוד על ציפוי השיניים, האמייל, ואינו יכול להבהיר או להלבין כתר מלאכותי שעל השיניים. במידה והכתר נמצא במיקום אסטרטגי כמו אחת השיניים הקדמיות או אחת מן השיניים הנראות בחיוך, חשוב להתאים את צבע שאר השיניים אליו, או לשנות את צבע הכתר עצמו, במטרה ליצור אחידות בחיוך ולהשיג מראה נקי ומושלם.

בחירת מרפאה להלבנת שיניים

כפי שניתן לראות מכללי משרד הבריאות, חשוב להקפיד לבצע את ההלבנה אצל רופאי שיניים בעלי רישיון בתוקף, המומחים בתחום הלבנת השיניים וכבר ביצעו את התהליך מספר רב של פעמים. כמו כן, יש צרך לוודא כי הציוד חדש ומעודכן לפי המחקרים האחרונים, והכלים מחוטאים היטב ונעשה בהם שימוש נכון.

המרפאה של ד"ר פטררו – כל היתרונות במקום אחד

עם ניסיון של שנים רבות, מכשירים מתקדמים כמו ZOOM – מנורה ייחודית המאיצה את תהליך ההלבנה ומומחיות לנושא, ד"ר פטררו הוא האדם הנכון להפקיד בידיו את החיוך שלכם. כלל המכשירים במרפאה נרכשו לאחר פרסום מחקרים והתקדמות דיגיטלית במגוון נושאים, המאפשרת לבצע את מרב התהליכים בתוך המרפאה ולהעניק למטופל את החוויה הטובה והבטוחה ביותר שניתן לחפש.

 

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?