כתר חרסינה

אי אפשר להתכחש לעובדה שפריצות הדרך המשמעותיות שנעשו בשנים האחרונות בעולם רפואת השיניים, מאפשרות היום לאנשים רבים לקבל את החיוך המושלם עליו חלמו במשך שנים רבות.

אם גם אתם רוצים לשפר את המראה או את התפקוד של השיניים שלכם, כתרים לשיניים יכולים להיות אחת הבחירות הטובות ביותר עבורכם.

היופי של כתרי החרסינה

קיים היום מגוון רחב של טיפולים אסתטיים בשיניים, וביניהם גם ציפוי חרסינה או כתר דנטלי. שיטות אלה מספקות היום פתרון נהדר להסתרת החלק החיצוני הפגום של שיניים פגועות, והן מאפשרות להחזיר לשיניים אלה את מראן הטבעי.

יחד עם זאת, בגלל שהכתרים משפרים לא רק את המראה, אלא הם גם מחזקים את השן ומשפרים את התפקוד שלה, רוב רופאי השיניים ממליצים על כתרים דנטליים.

כדי לקבוע איזה טיפול יתאים יותר לשיניים שלכם, יהיה עליכם להתייעץ קודם כל עם רופא השיניים

מהו כתר דנטלי?

כתר דנטלי הוא כיסוי בצורת הכתר של השן הטבעית, אשר מונח על גבי השן הפגועה, כדי לשפר את החלק החיצוני של השן ואת התפקוד שלה.

קיימים היום סוגים שונים של כתרי שיניים, אבל ברוב המקרים רופא שיניים  יעדיף להמליץ על כתר חרסינה. כתרים אלה ניתן לעצב כך שיתאימו באופן מדויק והדוק לשיניים הטבעיות, גם מבחינת הצורה וגם מבחינת הגוון.

הטכנולוגיה הממוחשבת העדכנית, מאפשרת לרופא השיניים המודרני לייצר כתר חרסינה בהדפסה דיגיטלית מותאמת אישית לשן של המטופל, ולהמליץ על שיטה זו במקרים הבאים:

 • כדי לשחזר את תפקודה המלא של השן.
 • כדי לשפר את המראה האסתטי של השן.
 • כדי ליצור שן מלאכותית במראה טבעי.
 • כדי לכסות שן שעששת הרסה אותה באופן חמור.
 • כדי לכסות שן שנפגעה בעקבות תאונה או פעילות ספורטיבית שגרמו לנזק בלתי הפיך.
 • כדי לכסות על שחיקת אמייל חמורה.
 • כדי לכסות על שן שנהרסה בעקבות שחיקת שיניים קשה וממושכת.

הנחיות לפני ואחרי טיפול בכתר חרסינה

לפני הטיפול – רופא השיניים יבדוק את השן היטב, כולל באמצעות צילומי רנטגן או סריקות דיגיטליות, כדי לקבוע אם אכן ניתן לתמוך בה ולחזק אותה בעזרת כתר. אם רופא השיניים ימצא עדויות לריקבון נרחב או יחשוש שקיים זיהום בשן, יהיה עליו לטפל בזיהום, לפני שיוכל לגשת להכנת הכתר.

לאחר הטיפול – כתר החרסינה החדש שלכם ייראה טוב ויהיה חזק במשך זמן רב מאוד. כדי להגן על כתרי החרסינה יהיה עליכם להקפיד על אותה היגיינת שיניים שבה אתם נוקטים לגבי השיניים הטבעיות שלכם – צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי מדי יום, בדיקות סדירות אצל רופא השיניים וניקוי שיניים על ידי השיננית.

כתר חרסינה

מה ההבדלים בין כל סוגי הכתרים?

הנה כמה מסוגי הכתרים הקיימים היום ברפואת השיניים האסתטית:

כתר ממתכת

יש כתרים דנטליים שעשויים ממתכות שונות כולל ניקל, זהב ופלדיום. כתרים אלה הם האפשרות החזקה ביותר לשחזור השן. הם עמידים בפני סדקים והם מציעים תוחלת חיים ארוכה מאוד. בנוסף, רופא השיניים לא יצטרך להסיר כמות גדולה מהשן הטבעית, כדי להתאים את הכתר לשן.

בעוד שלכתרים ממתכת יש יתרונות רבים, אנשים רבים לא אוהבים את המראה שלהם. כתר ממתכת לא דומה לשיניים הטבעיות. עם זאת, כתרים אלה הם בחירה טובה עבור כתר המונח על שן עליונה בחלק האחורי של הפה.

כתר חרסינה

כתרי חרסינה הם אפשרות התואמת את השיניים הטבעיות. כמו כן, ניתן להכין את הכתר מיידית, כך שלא יהיה צורך בכתר זמני. כתרים אלה לא חזקים כמו הכתרים המכילים מתכת, והם גם עלולים לפגוע בשיניים הסמוכות.

כתר חרסינה עם מתכת

כתרים עשויים מחרסינה ממוזגת עם מתכת, הם טיפולי שיניים מקובלים עבור אנשים שסתימה רגילה לא יכולה לתת מענה לחור הגדול בשן שלהם. יחד עם זאת, יש כמה חסרונות שמאפיינים סוג זה של כתרים, כמו:

 • בחלק מהמקרים נדרשה מסגרת מתכת נוספת, כדי להוסיף כוח לכתר.
 • חלק מהמטופלים הם אלרגיים למסגרת סגסוגת המתכת.
 • הגוון של כתרים אלה בקרבת קו החניכיים משתנה עם הזמן והמתכת מתחילה לצוץ.

 

הייתה תקופה שבה מיזוג של חרסינה ומתכת היה האפשרות היחידה והזמינה למי שרצה לשפר את מראה שיניו. למרבה המזל, רפואת השיניים המודרנית סיפקה למטופלים אלטרנטיבה חדשה יחסית

כתר זירקוניה

כתר זירקוניה דומה לכתר החרסינה המסורתי, אבל הוא עשוי מזירקוניום, סוג של חומר שמעניק לרופאי השיניים אפשרויות נוספות בעת התקנת הכתר.

כתר חרסינה בהדפסה דיגיטלית

במהלך העשור האחרון מתחוללת מהפכה בתעשיית השיניים, וזאת בזכות טכנולוגיית רפואת השיניים הממוחשבת.

מערכת חדשה, המשמשת כמה מרופאי השיניים המתקדמים לסריקת שיניים משמשת היום לייצור כתרים עבור המטופלים, בעודם ממתינים במרפאת השיניים. כלומר, כתר חרסינה בהדפסה דיגיטלית מציע תהליך שמסתיים במפגש אחד, ולא נמשך לאורך כמה מפגשים, כמו ההליך המסורתי.

איך זה קורה?

במקום להכין מודל של הפה של המטופל ולשלוח אותה למעבדה, רופאי השיניים משתמשים במצלמה שסורקת את השיניים ומעצבת את הכתרים באופן ישיר. הסריקה הדיגיטלית נשלחת למכונת חריטה וזו מפיקה את הכתר המותאם אישית מתוך גוש החרסינה, בתוך שעה.

לאחר כ-15 דקות, הכתר מוכן להנחה על השן. המטופל לא צריך להמתין שבועיים ולהסתובב עם כתר זמני. ויכול ליהנות מפתרון מותאם אישית ומדויק באופן מידי.

מערכת ממוחשבת זו מסתייעת במחשב CAD / CAM לתכנון, עיצוב וייצור הכתר. ומאפשרת לרופא השיניים לייצר את הכתרים במרפאת השיניים, כשהמטופל ממתין במרפאה.

כתר חרסינה

מה ההבדל בין כתר חרסינה לכתר זירקוניה?

קיימים כמה הבדלים משמעותיים בין התכונות של כתר החרסינה וכתר הזירקוניה.

התכונות של כתרי החרסינה

 • כתר חרסינה מציע את התוצאה הקוסמטית האטרקטיבית ביותר.
 • בדרך כלל, יש צורך בפחות הכנה של השיניים.
 • כתרים אלה מועדפים לרוב להתקנה על שיניים קדמיות, שצריכות לעמוד בפני פחות לחץ ובלאי.
 • כתרי חרסינה מפחיתים את הרגישות לטמפרטורה כי החרסינה היא מוליך גרוע לחום וקור.
 • כתרי חרסינה דורשים בדיקה – אם המטופל רגיש למתכות.

התכונות של כתרי הזירקוניה

 • כתרי זירקוניה מציעים חוזק ותאימות ביולוגית ייחודית.
 • כתרים אלה עמידים בפני סדקים ושינויי גוון.
 • זירקוניום הוא חומר בטוח ואינו גורם לרגישות בקרב מטופלים הרגישים למתכות.
 • החלק החיצוני החלקלק של כתר הזירקוניה מונע את שחיקת השיניים ורקמות החניכיים הסמוכות.
 • כתר זה מציע מגוון רב של צבעים, ורמת שקיפות גבוהה.
 • כתר זירקוניה מעניק לשן את המראה הטבעי ביותר.
 • כתר זה חזק בהרבה מכתר החרסינה ובנוי בעיצוב לא נקבובי – כתוצאה מכך כתרי הזירקוניה עמידים יותר בפני סדקים וכתמים.

לעוד מידע על טיפולי שיניים אסתטיים

תיקון כתר חרסינה

כתרים דנטליים נועדו להחזיק מעמד בין 15-5 שנים. זה לא נעים להעביר את הלשון מעל לכתר השן, ולהרגיש חספוס או שמשהו לא בסדר. אבל גם אם זה קורה, לא צריך להיכנס ללחץ. במרבית המקרים, כתר פגום כלל לא כואב. יחד עם זאת, לא צריך להתעלם מכתר שיניים שבור.

אמנם, לא מדובר במצב חירום, אבל חשוב לדאוג לכתר התקול בהקדם האפשרי.

הכתר הותקן כדי לשרת מטרה מסוימת, בדרך כלל כהגנה על שן שבורה או שן פגועה באופן אחר, או כתחליף לשן אבודה.

אם הכתר השבור לא יתוקן, הדבר עלול להוביל לבעיות שינים חמורות בהמשך הדרך, וכמובן גם לאי נוחות כמו רגישות לחום וקור ולקשיי אכילה.

דברים שכדאי לעשות כאשר הכתר נפגע

אם אתם שמים לב שמשהו לא תקין בכתר , הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא להעריך את הנזק.

עמדו מול המראה ובחנות מקרוב את הכתר. אם הוא מחובר לשן באופן רופף משכו אותו החוצה, כדי שלא תבלעו אותו בטעות, מה שעלול להוביל לבעיות חדשות.

העבירו אצבע בעדינות על פני הכתר, בדקו אם הקצוות חדים מדי והם עלולים לגרום לחתך בתוך הפה או על הלשון. ככול ששולי הכתר חדים יותר, הפגיעה בכתר השיניים היא חמורה יותר.

לאחר סיום הבדיקה העצמית, שטפו את הפה במים חמים. בשלב הבא התקשרו למרפאת השיניים כדי להזמין תור.

אם אתם חווים כאב קל, אולי כדאי להשתמש בתרופות נגד כאבים, ללא מרשם. אם הכאב חמור או שהמקום מדמם, התקשרו לרופא שיניים חירום.

בכול מקרה, גם אם הכתר נפגע, אל תיבהלו. רופא השיניים יחליט אם לתקן את הכתר, או להחליף אותו בהקדם.

האם כתר חרסינה כואב?

זה נורמלי לחוש אי נוחות מסוימת לאחר התקנת כתר חדש בפה. אחרי הכול, זה לוקח קצת זמן עד שהכתר מתיישב ועד שמתרגלים אליו. אבל אם אתם סובלים מכאבים עזים, או מכאבים הנמשכים יותר משבוע, כדאי להתקשר לרופא השיניים ולקבל הערכת מצב.

הנה ארבעת הגורמים השכיחים ביותר לכאבים הנובעים מכתר שיניים חדש:

הכתר לא מתאים במדויק – משטח הנשיכה של השן משתנה כאשר הרופא מניח את הכתר החדש. אבל אם הכתר יהיה גבוה מדי, גם ההפרעה הקטנה ביותר (חישבו על נשיכה או לעיסה), תגרום לכאבי שיניים.

אם אתם חווים כאב בזמן הנגיסה, התקשרו לרופא השיניים, יתכן שיהיה צורך להתאים את שטח המנשך של הכתר.

דלקת בלתי הפיכה בעצב השן – כאשר שן זקוקה לכתר, במקרים רבים יתכן שהיא זקוקה גם לטיפול שורש. כאשר נוצרת בשן דלקת לא הפיכה, סימן שעיסת השן נחשפה לחיידקים. לכן יש להסיר אותה באמצעות טיפול שורש, כדי למנוע כאבים וזיהום נוסף. התסמינים המצביעים על הצורך בטיפול שורש הם:

 • כאבים חזקים בשיניים בעקבות לעיסה.
 • השן כואבת מאוד בעקבות חשיפה לחום וקור.
 • חניכיים נפוחות או טעם ״רקוב״ בפה.
 • מורסה בשיניים.

בכול מקרה, יש לפנות לרופא השיניים ולבדוק אם נדרש הליך של טיפול שורש.

רקמת חניכיים כואבת – מצב זה נורמלי לחלוטין. כאמור, לוקח קצת זמן עד שהכתר החדש מתיישב בפה. זה יכול להפוך את החניכיים לרגישות ולגרום לאי נוחות קלה. משככי כאבים יכולים לעזור.

אתם חורקים שיניים – אם אתם סובלים מברוקסיזם (bruxism), כלומר מחריקת שיניים, אולי עד כה כלל לא הייתם מודעים לכך. רופא השיניים עשוי להמליץ על התקן ׳מגן פה׳, שהיא אחת הדרכים היעילות לטיפול בחריקת שיניים. מדובר בהתקנים דומים למגני הפה של הספורטאים, אבל הם עשויים מחומר קשה יותר ומותאמים לקו הלסת שלכם.

אם לאחר התקנת הכתר החדש שלכם הכאבים גוברים, מבחינת התדירות והעוצמה, או שהם נמשכים יותר משבוע – קבעו תור אצל רופא השיניים. ואם אתם חווים אחת מאותן תופעות בשורש השן, התקשרו מידית לרופא השיניים.

כמה עולה כתר חרסינה?

כתר חרסינה עשוי לעלות בין 1500 ל-2700 שקלים. כתר זירקוניה, לעומת זאת יכול לעלות כ-3100 שקלים ומעלה.

טיפולי שיניים נוספים

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?