השלמת שיניים

שבירת שן היא טראומטית למדי, אבל מעורבות מהירה של רופא השיניים תוכל לתקן נזקים קוסמטיים ולסייע למניעת בעיות לטווח הארוך. שיניים עלולות להישבר כתוצאה מפגיעות חזקות, כמו אלה המתרחשות בעקבות תאונות דרכים, במהלך פעילות ספורטיבית, או כתוצאה מבעיות שיניים כמו חור חמור בשן או סתימה שנפלה.

יהיה הגורם לשבר בשן אשר יהיה – תצטרכו לבקר במרפאת השיניים כדי לקבל טיפול שיתמקד בהליכים להשלמת שן שבורה. עדיף שתעשו זאת באופן מידי או כשנוח לכם, תלוי בחומרה של השבר.

איך מתבצעת השלמת שיניים?

לפני שניגש לנושא עצמו, חשוב שתהיו מודעים לכך שטיפול חירום ביתי מסוגל להגדיל את הסיכוי לתוצאה טובה מבחינת איחוי השן השבורה. לכן, ברגע שהשן נשברת:

 • אספו את חלקי השן השבורים והניחו אותם בכלי נקי ויבש כדי להביאם אתכם למרפאת השיניים.
 • את השן שנותרה בפה שטפו במים חמים, כדי להסיר לכלוך ופסולת.
 • אם השן נשברה כתוצאה מפציעה, הניחו על האזור קרח, כדי למנוע נפיחות.

בכול מקרה, התקשרו לרופא השיניים לקביעת תור. אבל אם השבר חושף את שכבת הדנטין הצהובה שמתחת לאמייל השן, או את המוך האדום (העיסה שבליבת השן) – פנו מיד לרופא שיניים.

לפעמים, שן שבורה היא לא הפגיעה היחידה בפה. במקרים חמורים יותר גם הלסת עלולה להיפגע. אם אתם לא מצליחים להפגיש בין השיניים העליונות לתחתונות בזמן סגירת הפה, פנו מיד לרופא השיניים.

השלמת שיניים – איך אפשר לתקן שיניים שבורות?

הטיפול הנכון בשן שבורה תלוי בהיקף הנזק. עיסת השיניים הנגועה בחיידקים תמות במשך הזמן. לכן, צריך להסירה ולהחליפה במילוי בהליך של טיפול שורש.

לפעמים, רופא השיניים ימתין כדי לראות אם עיסת השן אכן נגועה, ובמקרה זה יניח כתר זמני מעל השן השבורה.

אם העיסה אינה נגועה אבל חסר חלק גדול ממבנה כתר השן, רופא השיניים ישחזר את הכתר, ישלים את החלק החסר ויחזיר לשן את המראה הטבעי שלה. תיקון זה אפשרי בדרך כלל כאשר רק שבב קטן מהכתר הוסר.

השלמת שיניים

מקרים הדורשים תיקון שן קדמית שבורה, ומקרים שלא

לגבי השלמת שן אחורית – השיניים הטוחנות בלסת התחתונה נוטות להישבר יותר מאחרות, ככול הנראה כתוצאה מהקצוות המחודדים של הטוחנות התחתונות, הנשחקות אל מול הטוחנות בלסת העליונה.

יחד עם זאת, כל שן עלולה להישבר מפציעה שנעה בין נזק קוסמטי קל לפגיעות קשות וחמורות יותר. סדקים עמוקים בשן עלולים להגיע עד לשורש השן או לליבת השן, המכילה תאים עצביים, כלי דם ורקמות חיבור.

יתכן שסדקים אלה לא נראים לעין, כי הם מסתתרים בתוך השן או מתחת לחניכיים. חלק מהסדקים והשבבים שנוצרו בשיניים עלולים לא להציג שום תסמין, וחלק מהסדקים עלולים להיות מאובחנים על ידי רופא השיניים כחורים בשיניים, רגישות או כמחלת חניכיים.

באופן כללי, ככול שהנזק לשן הוא עמוק ונרחב יותר, כך היקף הטיפול הנדרש יהיה נרחב יותר. רופא השיניים יכול לאבחן את היקף הנזק על ידי בדיקת השן, ביצוע בדיקת מנשך, ולעתים ביצוע צילומי רנטגן של השיניים.

סדקים שאולי לא זקוקים לטיפול של רופא שיניים

לא כל סדק או שבב בשן, שהם נפוצים ביותר, הם חמורים מספיק כדי להצדיק טיפול. לדוגמה, סדקים קטנים המופיעים רק על פני אמייל השן, הם שכיחים למדי.

סדקים שדורשים טיפול של רופא שיניים

כל מצב אשר חורג בחומרתו מאותם סדקים או שבבים קטנים, דורשים בדיקה מדוקדקת, כי קשה לדעת עד כמה הנזק חדר לעומק השן.

אין תרופות ביתיות יעילות למניעת פגיעה נוספת בשיניים הסדוקות ובפה. בנוסף, הקצוות החדים של שן סדוקה עשויים לחתוך את הרקמות הרכות בפה ולגרום:

 • לכאב רב יותר
 • לזיהום
 • ולטיפול כנראה יקר יותר

במקרים מסוימים, נזק שלא מקבל טיפול עלול להוביל לטיפול שורש, לאובדן שיניים או לסיבוכים אחרים, כתוצאה מהתפתחות הזיהום.

השלמת שן קדמית

סדקים שדורשים טיפול חירום

אמנם, עם סוגים רבים של פגיעות בשיניים, אתם יכולים להמתין עד לתור הבא שלכם אצל רופא השיניים, אבל מקרים אחרים עשויים לדרוש טיפול חירום.

 • אם השן נעקרה ממקומה כתוצאה ממכה, מומלץ להחזיר אותה מידית לשקע בלסת, ולהגיע בדחיפות לרופא השיניים.
 • אם אתם מדממים בכבדות או סובלים מכאב עז, אתם כנראה במצב חירום שדורש ביקור מידי במרפאת השיניים.

השלמת שן שבורה

קיימות שיטות שונות לתיקון ולהשלמת שיניים שבורות. הטיפול תלוי בגודל הסדק או השבר ובמיקום שלו. הטיפולים האפשריים כוללים:

 • ליטוש
 • הדבקה
 • טיפול שורש ומיקום כתר
 • עקירת השן ומיקום שתל דנטלי

במקרים של קווי סדקים זעירים אולי אין צורך בטיפול, אבל מחקרים אחרונים מצביעים על כך שחור בשן, כאבים עזים וצילומי רנטגן המצביעים על סדק בשן – כולם מנבאים חזקים לכך שרופא אנדודונטיסט (Endodontists, רופא שיניים מומחה לטיפולי שורש), יצטרך בסופו של דבר לבצע פעולות שיקומיות בשן.

לגבי מילוי במקרה של טיפול שורש

סדק או שבר בשן שמתחיל להעמיק לתוך ליבת השן, ידרוש השלמת שיניים נרחבת יותר. לעתים הסדק חודר אל תוך עיסת השן, מה שמצריך טיפול שורש.

במשך התהליך, הרופא האנדודונט יסיר את עיסת השן המודלקת או הנגועה, יחטא את ליבת השן, ימלא ויאטום את המקום בחומר מתאים, ואז יכסה במלית או בכתר.

אמנם, אנשים רבים פוחדים מאוד מטיפול שורש, אבל היום מדובר בהליך הרבה יותר שגרתי והרבה פחות כואב מכפי שהיה בעבר. טיפולי השורש במרפאת השיניים המשוכללת, לא יכאבו יותר מאשר סתימה.

השלמת שן קדמית או השלמת שיניים קדמיות

סתימות לבנות

האם ידעתם שכמעט כל המבוגרים חווים חורים בשן בשלב מסוים בחייהם? מכיוון שחורים בשיניים הם תופעה כל כך נפוצה, חשוב שתדעו את ההבדלים בין סתימות כסף לסתימות לבנות, המשמשות למילוי החורים בשיניים, ותוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי סוג המילוי המתאים לכם ביותר.

סתימת כסף  מול סתימה לבנה:

סתימות כסף

המכונות גם אמאלגם דנטלי (dental amalgam), עשויות משילוב של מתכות (כמו כסף, פח נחושת וכספית). חלק מהמטופלים מודאגים מכך שסתימות הכסף מכילות כספית. אבל כיוון שמילויים אלה משמשים כסתימות כבר יותר ממאה שנים, ומחקרים רבים הוכיחו שהם בטוחים, נראה שאפשר להירגע.

חשש אפשרי נוסף נובע מכך שסתימות הכסף לא תואמות את גוון השיניים, ולא נראות אטרקטיביות. למרבה המזל, חורים מתפתחים בדרך כלל בשיניים שלא נראות בקלות כלפי חוץ, ולכן צבע המלית לא באמת חשוב. למעשה, חורים נוטים להתפתח באזורים קשים לניקויים בעזרת מברשת השיניים כמו חריצי הטוחנות, מתחת לקו החניכיים, או סביב קצה כתר השן.

סתימות לבנות

המכונות גם סתימות מרוכבות – עשויות מפלסטיק ומחרסינה.

ניתן להשתמש בשני סוגי המילויים לתיקון שיניים עם חור, כאשר ההבדלים ביניהם הם:

סתימות הכסף עמידות מאוד ולכן הם בחירה טובה עבור שיניים שצריכות לעמוד בעומס רב, כמו השיניים הטוחנות. החומר המשמש לסתימות הכסף מתקשה גם מהר יותר, כך שלרופא השיניים קל למקם אותם באזורים לחים, כמו אזורים שמתחת לקו החניכיים. בנוסף, מילוי כסף הוא פחות יקר מהמילוי הלבן.

היתרון העיקרי של סתימות לבנות הוא הצבע שלהן. אם החור הוא בשן שנראית לעין כשמחייכים או מדברים, יתכן שעדיף לבחור במילוי בגוון השן.

כלומר, להשלמת שיניים קדמיות באמצעות מילוי, עדיף לבחור בסתימה לבנה.

יחד עם זאת, מילויים לבנים חלשים יותר ממילויי הכסף, ובדרך כלל לא יחזיקו מעמד בפה לאורך זמן רב. ריקבון חוזר ונשנה המתבטא בחורים הנוצרים מתחת למלית, גם הוא בעיה גדולה יותר כאשר המילוי הוא סתימה לבנה ולא סתימת כסף.

השלמת שן באמצעות ציפוי חרסינה

אם הסדק גורם לנזק קל בלבד לשן, ומדובר בהשלמת שן קדמית שנראית לעין בעת החיוך והדיבור, רופא השיניים עשוי ללטש את פני השטח של השן, להחליק את הקצה השבור או המשונן, ולהשתמש בציפוי חרסינה כדי לכסות על השן הפגועה.

בעת הדבקת ציפוי החרסינה, רופא השיניים יוריד מעט חומר נפני השטח של כתר השן כדי לפנות מקום לציפוי החרסינה, ימרח את הדבק ויניח עליו את הציפוי המותאם באופן ממוחשב ומדויק לשיניים הטבעיות בפה – מבחינת הגודל, הצורה והגוון של השיניים.

במקרים רבים, טיפולים אלה להשלמת שיניים ניתנים להיעשות במהלך ביקור אחד ויחיד במרפאת השיניים.

השלמת שן שבורה באמצעות כתר

כתר שיניים טבעי יכול להחזיק מעמד כל החיים. אבל לעתים הוא עלול להישבר או להיסדק. במקרים אלה השאלה אם ניתן לתקן את הנזק תהיה תלויה בכמות הנזק ובסוג הכתר של המטופל.

מהו כתר שיניים?

כתר שיניים הוא טיפול שמשחזר באופן מקיף את כתר השן, ומעניק לה את המראה הטבעי שאבד. כתרים משמשים לטיפול במקרים שבהם השן נשברה או נפגמה עד כדי כך שמלית לא תצליח לשחזר את התפקוד הטבעי של הכתר.

אם השן נסדקה כתוצאה ממכה שחטפתם בפנים, הכתר יוכל להחזיק את מבנה השן ולהגן עליו מפני נזקים נוספים.

הכתר משמש גם:

 • לכיסוי שן דהויה או מוכתמת,
 • לחיבור גשר
 • או למניעת שבר בשן חלשה

בתהליך הכנת הכתר, רופא השיניים ישפשף את פני שטח השן, כדי שהכתר המלאכותי יוכל להתאים במדויק במקום הכתר הטבעי. הרופא ייקח מטבע מהשיניים כך שהמעבדה תוכל להכין כתר מותאם אישית. הטכנולוגיה המתקדמת, הממוחשבת והתלת ממדית של ימינו, מאפשרת תכנון עיצוב וייצור של כתר מותאם באופן מדויק, וברוב המקרים גם בטיפול הנמשך יום אחד בלבד.

לעוד מידע על כתר זירקוניה

השלמת שן חלב

השלמת שן חלב

כמה שלא נשמור על הילדים הקטנים, לפעמים, הילד ייפול ושן החלב תיסדק או תישבר, במיוחד כשהפעוט מתחיל ללמוד ללכת, או לרוץ באופן נמרץ.

במקרים אלה יידרש טיפול להשלמת שן לתינוק, כמו זה הנדרש לטיפול בשבר בשיניים הקבועות. עם זאת, קיימים כמה הבדלים בין שיני החלב לשיניים הקבועות בכול הנוגע לטיפול בשבר בשן.

לא נדיר לראות סדקים בקצה שיני החלב סתם בגלל השימוש הרגיל בשיניים. ברוב המקרים רופא השיניים לא יטפל במצבים אלה. לפעמים הוא יחליק שיני חלב אלה, כדי להעניק להם מראה יפה יותר. אבל כאשר מתרחש שבר גדול יותר בשן, ייתכן שהרופא יטפל בשבר באמצעות מילוי לבן שישיב למבנה השן את המראה המקורי שלה. במקרים מסוימים יתכן שיהיה צורך גם בכתר.

בכול מקרה, סוג הטיפול עליו ימליץ רופא השיניים תלוי בגיל הילד ובמידת השבר. כאשר מטפלים בשן החלב, המטרה העיקרית היא למנוע פגיעה בשן הקבועה שמסתתרת מתחת. לכן, שן חלב שנעקרה, לא תושתל מחדש. לעומת זאת, כל סדק או שבר בשיניים הקבועות של הילד יהיה זקוק לתשומת לב מידית של רופא השיניים.

 

 

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?