ציפוי חרסינה

כדי שהחיוך שלכם יהפוך להיות מושלם, צריך לתקוף במקביל את כל החזיתות. מכיוון אחד, צריך לדאוג לחיוך ישר, כאשר כל שן ושן עומדת במקומה ומייצרת שורה של שיניים מסודרות ובעלות מראה אחיד. מכיוון נוסף, חייבים לחשוב על צבע השיניים. חיוך ישר אבל צהוב לא יעשה את העבודה. בנוסף, מכיוון שלישי צריך להסתכל על שיניים חסרות או שבורות שיש לתקן במטרה לשדרג את החיוך ולשפר אותו. מאחר ויש כמה דברים לעשות במקביל, חשוב להתייעץ עם רופא שיניים מומחה במה צריך לטפל קודם.

ציפוי חרסינה – הדבר האמיתי

מה יכול לעשות אדם שכל הפה שלו עם שיניים מסודרות ואחידות, מלבד שתיים שבעלות מראה עקום מעט? הרי אין צורך לבצע יישור שיניים לכל הפה רק בשביל שן אחת או שתיים. כמו כן, מה אמור להרגיש אדם שמנסה לבצע הלבנת שיניים אך מרגיש שהתוצאה לא מספקת? בשביל המקרים הללו ועוד – ציפוי חרסינה לשיניים יכול להיות הפתרון האולטימטיבי למספר בעיות.

ציפוי חרסינה – המקורות

אומנם לא קשה לנחש, אך שורשיו של ציפוי החרסינה לשיניים נטועים עמוק בהוליווד. רופא בשם פרופסור פינקוס המציא אותם בשנת בחצי הראשון של המאה הקודמת, במטרה לאפשר לכוכבי הוליווד לצאת למצלמות עם חיוך יפה וישר, מאוזן לאוזן. באותה תקופה הציפויים היו נופלים בקלות ולא יעילים במיוחד, אך מאז הלכה והשתכללה השיטה והיום הציפוי נחשב לאחת הדרכים הבטוחות והטובות ביותר לבצע הלבנת שיניים או טיפולים אסתטיים אחרים.

החומר והסודות של ציפוי החרסינה

ציפוי החרסינה לשיניים הוא חומר בשכבה דקיקה של חרסינה, הנראית כעלים זעירים, ללא כל תמיכה של מתכת מסביב. לאור זאת, ניתן להבין כי הציפוי לפני הדבקתו לשיניים הוא חומר יחסית עדין שיש להיזהר בעבודה איתו. לאחר סיום ההדבקה מתחבר הציפוי לשיניים והוא הופך להיות חזק במיוחד.

ציפוי חרסינה – פתרון הקסם

מרשים לגלות עד ציפוי חרסינה יכול להיות יעיל. הוא יכול לשמש כאופציה לשחזור והשלמת שיניים שבורות, לסגירת רווחים בין שיניים, שינוי המיקום בו מצוי קו אמצע החיוך, כיוון השיניים ושינוי צורתן – כל אלו הם חלק מתהליך שיקום הפה וטיפולי שיניים שניתן לעשות באמצעות ציפוי חרסינה. מלבד אלו, אסור לשכוח כי הציפוי יכול להתאים כאופציה לביצוע הלבנת שיניים לאורך שנים ובתוצאות הטובות ביותר שניתן לראות.

תהליך הייעוץ לקראת תחילת התהליך

כפי שאמרנו, בהתחלה הכי חשוב להגיע לרופא שיניים לצורך ייעוץ כללי והבנה מה יכול להיות הטיפול המתאים ביותר עבור כל מטופל. לדוגמה, אדם שעבר טיפול שורש וכעת זקוק להגנה על השן שנותרה והשלמה שלה, האם צריך להשתמש בציפוי חרסינה או כתר זירקוניה. ובביצוע טיפולים אסתטיים בשיניים כגון הלבנת שיניים – האם עדיף ללכת על הכיוון של הלבנה כימית או הדבקה של ציפוי חרסינה? על שאלות אלו ואחרות יכול לענות ייעוץ מקצועי של רופא שיניים מומחה.

טיפולי שיניים ממש לפני שמתחילים

במידה ויש בעיות בשיניים דוגמת טיפולי שיקום פה שצריך לעשות, סתימות, טיפולי שורש או דברים אחרים, חשוב לבצע אותם לפני הדבקת הציפוי. לאחר ההדבקה קשה יותר לגשת לחלק ממקומות אלו, וגם ישנו החשש להזיק לציפוי המודבק. לכן, מומלץ לסיים עם כל הטיפולים עוד לפני ההדבקה עצמה וכך להימנע מבעיות מיותרות ולאפשר לתוצאות להיות הטובות ביותר.

הכנת השן לקראת הדבקת הציפוי  

לאחר הבנת הבעיה ומה צריך לעשות, ניתן להתאים את סוג הציפוי והגודל שלו. קודם כל יש להשחיז את השן. לא ניתן להדביק את הציפוי ישירות על השן ויש צורך להתאים את הציפוי במדויק, לכן צריך רופא השיניים לעבור עם מכשיר מיוחד על השן ולהוריד ממנה שכבה דקה בכדי שניתן יהיה להדביק עליה את ציפוי החרסינה. בסך הכול צריך להוריד כחצי מ"מ מהשן כך שהיא לא נפגעת, אך נשאר מספיק מקום להדבקת הציפוי. את השכבות יש להוריד מהכיוון הנראה של השיניים – קדימה ובצדדים. כך הפגיעה בשן עצמה היא מזערית והיכולת להרוויח מהציפוי רק גדלה.

הכנת הציפוי בצורה אישית עבור כל מטופל

חשוב שכל ציפוי יהיה מותאם במיוחד עבור המטופל שמגיע לקבל אותו. לכן, לאחר ההשחזה מגיע רופא השיניים ולוקח חומר מיוחד המיועד להטבעה על השן במטרה ליצור דוגמה ותבנית על פיה יהיה ניתן לעבוד. עם תבנית זו עובד טכנאי שיניים מוסמך, כך שהוא מייצר את ציפוי החרסינה המתאים בצורה מיטבית עבור המידות אותן מספק המטופל ישירות מפיו.

הדבקת ציפוי החרסינה

לאחר השחזת השן מתפנה מספיק מקום כך שרופא השיניים יכול להתחיל בפעולת ההדבקה. ציפוי החרסינה הוא דקיק במיוחד ומיוצר בהתאם למידות השיניים של המטופל. לאחר ההשחזה נוצר רווח קטן במקום בו עמדה השכבה שהושחזה החוצה, וכך יכול רופא השיניים להדביק במדויק את הציפוי במקום המתאים.

ציפוי חרסינה ללא השחזה מוקדמת

התפתחות התחום מתבטאת בכל כיוון, אך גם בסוגי הציפויים אותם ניתן למצוא כיום בשוק. בציפויים רבים נשארה החובה להשחיז את השן. אחד הציפויים המוכרים שעדיין דורשים זאת הוא מסוג "למינט". כיום קיימים בשוק גם ציפויים ייחודיים כגון "לומיניר" שאינם דורשים השחזה של השן כלל ונחשבים לדקים יותר מאחרים. כמו כן, קל יותר להסיר את הציפוי במידה ומתעורר הצורך, שלא כמו ציפוי הדורש השחזה ומודבק באופן כמעט בלתי הפיך ישירות לשיניים.

ציפוי באמצעות חומר מרוכב (קומפוזיט)

מאחר ותהליך של ציפוי חרסינה יכול להימשך לא מעט זמן מאחר ויש צורך בהשחזות והתאמות, חלק מהמטופלים מעדיפים לצפות את השיניים בחומר מרוכב שהוא קל יותר לתפעול מאשר החרסינה. מדובר על חומר שמודבק ישירות על השן, מתקשה בקלות בעזרת אור ובעצם מצפה את השן בצורה חיצונית ללא צורך בהתאמות מיוחדות מלבד הצורה שניתן לעצב. חשוב לדעת כי החומר יכול לשנות את צבעו יחסית בקלות ולא להישאר לבן. כמו כן, הוא אינו עמיד כמו ציפוי החרסינה, פרטים שבהחלט מהווים חסרונות משמעותיים עבור הקומפוזיט. עם זאת, החומר נחשב לזול יותר מאשר ציפוי החרסינה הקלאסי ולכן לעיתים הוא נבחר על ידי המטופלים כאופציה המועדפת.

ציפויי בגדלים שונים והשפעתם על מראה השיניים

במקרה בו מנסים לבצע יישור של שן עקומה או מספר שיניים באמצעות ציפוי חרסינה, יש צורך לבצע השחזה של השיניים ולהדביק ציפויי חרסינה בעובי משתנה על השיניים. מאחר והציפוי הוא בגודל שונה, יכול הרופא ליצור אשליה של מראה אחיד וכך בעצם לייצר יישור שיניים בלי להזיז אף שן ממקומה או לשים סמך אחד על אחת השיניים. מדובר על שיטה חדשנית אשר מצריכה ניסיון בתחום בכדי שניתן יהיה להשיג את התוצאה האסתטית הטובה ביותר.

הלבנת שיניים באמצעות ציפוי חרסינה

אחד הטיפולים המבוקשים ביותר שיש במרפאות השיניים היום בישראל הוא הלבנת שיניים. כולם רוצים את החיוך המושלם. לרוב הלבנה באמצעות חומרים כימיים שונים יכולה להיות אפקטיבית במיוחד, ואפילו סיוע מקרן לייזר יכול לעזור, אך מה אם זה לא עובד? או שאתם מעוניינים בתוצאות אפקטיביות לאורך זמן רב? או שצבע השיניים שלכם באופן טבעי הוא צהבהב יותר? ציפוי חרסינה זו התשובה בשבילכם ללא צל של ספק.

תהליך הצהבת השיניים

איך השיניים הופכות להיות צהובות בכלל? בשיניים יש לנו שתי שכבות. הדנטין שהיא השכבה הפנימית והצהבהבה יותר, והאמייל שנמצא מחוץ לשן, מגן עליה ומקנה לה את צבעה הלבנבן. עם השנים, האמייל עובר שחיקה ופגיעה, לפעמים על ידי חומרי מזון, לעיתים על ידי תרופות או שהגיל מתחיל להשפיע. לא משנה מה הסיבה, במשך החיים האמייל קטן ושכבת הדנטין גדלה ומתעבה ולכן הצבע הצהבהב שהולך ומתגבר.

ציפוי חרסינה והתוצאות מושלמות לאורך שנים

בניגוד להלבנה כימית שיש לחזור עליה מדי פעם, ציפוי חרסינה מחזיק מעמד לאורך של עשר-שתיים עשרה שנים ולפעמים אפילו יותר, אם שומרים נכון על היגיינת השיניים. ציפוי החרסינה מודבק בחוזקה אל השיניים, אינו נופל ובעצם מקנה לשן שמתחתיו את הצבע הלבן והיפה שכולנו אוהבים לראות. את גוון הציפוי ניתן לקבוע ביחד עם המטופל וטכנאי השיניים שמסביר מה האפשרויות הטובות ביותר, כך שנותר למטופל רק לבחור.

הדברים שצריך לשים לב אליהם בטיפול עם ציפוי חרסינה

חשוב לזכור כי הדבקת ציפוי חרסינה היא תהליך מורכב שדורש מיומנות ויכולת גבוהות בתחום. לאחר ההדבקה קשה מאוד להסיר את החרסינה מהשיניים והיא בעצם נותרת דבוקה למקומה בחוזקה.

כתר זירקוניה אל מול ציפוי חרסינה

טיפולי שורש הם דבר שכיח ומקובל כיום. אצל מטופלים רבים נותרים בפה השורשים כמעט חשופים לגמרי, אך צריכים להחליט מה להניח מעליו. בסופו של דבר, אין אפשרות להשאיר את השורש חשוף ויש להחליט האם ניתן לשים ציפוי חרסינה פשוט או שאי אפשר לוותר על הדבקת הכתר. ההחלטה צריכה להתבצע רק בהתאם למצב השיניים של המטופל, כמות השן שנותרה בפה והתאמה למצבו הייחודי. את ההחלטה צריך לקחת רופא השיניים המטפל במקרה, כמובן בשיתוף פעולה והסבר אל מול המטופל.

לסיכומו של דבר, ציפוי חרסינה יכול לשמש למגוון אפשרויות בתחום רפואת השיניים – החל מסגירת רווחים לא רצויים בחיוך וכלה בהלבנת שיניים שיכולה לשנות את מראה החיוך כולו. ישנם יתרונות גדולים לטיפול, אך חשוב להתאים אותו אל המטופל ולהבין כי גם לדמות הרופא המטפל והאחראי על המקרה יש חשיבות מכרעת בתוצאות ובמראה השיניים בסיום.

תמשיכו לחייך!

 

 

 

מעוניינים לקבל מידע נוסף?