יישור שיניים למבוגרים

יישור שיניים למבוגרים

מכירים את הביטוי של הילדים "עבר זמנו בטל קרבנו"? המשמעות היא בעצם שאם עבר יותר מדי זמן, יש דברים שכבר אי אפשר לעשות אותם וההזדמנות אבדה. זה יכול להיות נכון בנוגע לדברים כמו הקמת משפחה, פיתוח קריירות מסוימות או אפילו בשביל קניות, אבל בתחום יישור השיניים אנחנו לא מאמינים במילים "מאוחר מדי". המהפכה שמתחוללת בתחום רפואת השיניים בשנים האחרונות הגיעה גם אל תחום היישור, וכך יישור שיניים למבוגרים הופך להיות יותר ויותר מקובל. עם זאת, צריך לזכור שיש צורך בהתייחסות מיוחדת לאנשים מבוגרים, ולכן הגישה לטיפול כולו משתנה.

יישור שיניים למבוגרים – החיוך מגיע גם אליכם

מבוגרים מול ילדים – הבדלי גישה

דמיינו ילד צעיר שמדבר עם חבריו ומספר להם שהוא הולך היום לביקור אצל רופא שיניים כדי להתחיל תהליך של יישור שיניים. כולם יכולים לטפוח לו על הגב, לאחל בהצלחה, אולי לצחוק עליו קצת, אבל זה מתקבל בהבנה וברור לכולם מאחר וזהו שלב טבעי אצל כמעט 40% מבני הנוער בישראל. לעומת זאת, עכשיו נסו לחשוב על מבוגר שיספר לחברים בעבודה שהוא מתחיל טיפולי שיניים וגם עושה יישור באותו הזמן. הרי ברור לכולם שזה יתקבל קצת פחות בהבנה, ואנשים אפילו יכולים להרים גבה ולתהות איך דבר כזה קורה. כולם רגילים לשמוע על טיפולים כמו הלבנת שיניים או הדבקת ציפוי חרסינה עבור מבוגרים, אבל פחות בנושא יישור שיניים.

כדי לעשות שינוי עמוק, ממש מבפנים, מומלץ להכיר קצת יותר את האפשרויות העומדות בפני המטופלים וכך להבין שתהליך כזה יכול להתחיל כמעט בכל גיל.

שיטות ליישור שיניים אצל מבוגרים

גשר בשיניים

הגשר הוא עדיין אחת האפשרויות הפופולריות ביותר לביצוע יישור שיניים אצל ילדים. גם למבוגרים ניתן להציע גשר בשיניים, אך אין ספק שהשיטה נחשבת פחות מתאימה בעקבות השינוי האסתטי המורכב שנדרש מהמטופל, כאשר רוב המבוגרים לא מסוגלים או לא רוצים להתמודד עם שינוי כל כך משמעותי מול העולם.

יישור שיניים שקוף למבוגרים

בני האדם מתקדמים בצעדי ענק, טלפונים סלולריים, שליחת חלליות ברחבי הגלקסיה ואפליקציות מכל סוג – הקידמה כבר כאן ורק צריך לדעת להשתמש בה. בקטגוריה הזו, של חדשנות ומדע, נכנס גם יישור שיניים שקוף. מדובר על קשתיות שקופות המיוצרות במיוחד עבור המטופל, מתאימות את עצמן אל מבנה השיניים הייחודי שלו ובכל פעם שיש שינוי מחליפים אל הקשתית הבאה שמותאמת למצב החדש.

את הקשתיות מייצרים לאחר בדיקה ממוחשבת שמאפשרת לדעת מה יהיה מסלול השיניים והיכן כל שן תעמוד, בכל רגע נתון. יתרון גדול בא לידי ביטוי בעובדה שאף אחד לא אמור לשים לב לקשתיות השקופות ומבוגרים יכולים להמשיך להתנהל בעולם כמעט כרגיל. הקושי הוא המחיר, מאחר ושיטה זו נחשבת ליקרה ביותר מבין השיטות המוצעות. עם זאת, הקשתיות נחשבות גם לכאלו שמבצעות תהליך יישור שיניים מהיר במיוחד.

גשר שקוף למבוגרים

בעולם של מגוון טיפולים אסתטיים לשיניים כמו הלבנה או שיוף, מי קבע שהצבע המתכתי המלווה את הגשר הוא גזירה משמיים? לאחר שהובן שזה לא המצב, ניתנה האפשרות לייצור קוביות (או בשמן המקצועי "סמכים") במגוון צבעים. כיום, האפשרות המבוקשת ביותר היא כמובן סמכים בצבע קרם המתאים לשיניים. כך זה נראה כאילו יש על השיניים גשר שקוף ותהליך היישור פחות בולט לעין. מבוגרים רבים בוחרים בשיטה זו משום שהיא נחשבת לזולה יחסית לאחרות, אך עדיין יעילה ביותר.

יישור שיניים פנימי

שיטה מיוחדת שפותחה במקור עבור מבוגרים וכאלו שאינם מסוגלים לסבול את השינוי האסתטי שמביא איתו יישור השיניים. בשיטה זו נוטלים את הקוביות המסורתיות, אך מדביקים אותן מצידן האחורי של השיניים. כך אף אחד לא רואה אותן, תהליך היישור ממשיך ועולם כמנהגו נוהג. חשוב לזכור כי רק אורתודנט מומחה מסוגל לבצע יישור שיניים פנימי, מאחר והשיטה נחשבת לקשה לביצוע ויש צורך במומחיות גדולה כדי לעשות זאת. בנוסף, קיים קושי בשמירה על היגיינת השיניים, מאחר ואוכל נוטה להיתקע בקוביות, אך קשה להסיר אותו לגמרי לאור הראות הלקויה מאחורי השיניים עצמן.

ציפויי חרסינה לשיניים

אם מדובר על בעיה קטנה, של מספר שיניים מעט עקומות, לעיתם אין אפילו צורך לבצע תהליך של יישור שיניים וניתן להדביק ציפויי חרסינה המותאמים לתהליך שכזה בדיוק (לחצו כאן וקראו עוד על ציפוי חרסינה).

הציפויים מודבקים על השן בזווית מיוחדת ומסתירים את השן המקורית, כך שמתאפשר להדביק בזווית מיוחדת שמבטלת את העקמומיות ומתקנת את מראה השיניים.

המלצות חשובות לפני תחילת תהליך יישור שיניים למבוגרים

לפני תחילת התהליך, חייבים לוודא שהחניכיים והשיניים במצב תקין. רצוי להגיע לרופא שיניים מומחה לחניכיים שיחווה את דעתו ויוכל לתת תמונת מצב על הנושא, האם אתם מתאימים לתהליך היישור ועד כמה הדבר אפשרי. בנוסף, חשוב לספר לרופא על התרופות הקבועות שאתם לוקחים. ממש כאילו אתם מתכוננים לטיפולים בתחום של שיקום הפה, התרופות יכולות להשפיע על מצב הפה והחניכיים ולכן חשוב לספר עליהן ועל ההיסטוריה הרפואית שלכן. בנוסף, לכו לפגישת היכרות וודאו מה השיטה המתאימה ביותר אליכם, קבלו הצעת מחיר מסודרת ותוכלו להחליט ברוגע ולאחר הפעלת שיקול דעת.

האם ניתן לבצע יישור שיניים עם כתרים?

בניגוד לילדים שמגיעים לתהליך היישור עם שיניים בריאות ברוב המקרים, אצל מבוגרים הסיפור אחר. רוב המטופלים צברו לאורך חייהם כתרים, סתימות וטיפולים שונים. למרות החשש הראשוני, מעניין לגלות שאלו לא אמורים להפריע כלל לתהליך היישור. בנוסף, לעיתים יכול רופא שיניים להיעזר בכתרים שונים כדי שיהוו נקודות עיגון ויוכלו לעזור לו במהלך ביצוע הטיפול. לאור זאת, וודאי שאין מניעה בקרב מבוגרים, אפילו עם מספר כתרים להגיע לייעוץ ולהתחיל תהליך יישור שיניים.

כמה זמן אורך יישור שיניים למבוגרים?

יישור שיניים אצל ילדים נמשך בדרך כלל בין שנה לשנתיים. אך צריך לזכור שאצל ילדים מדובר על לסתות שממשיכות לגדול, שיניים שמשתנות ובאופן כללי הלסתות והפה גמישים יותר ביחסם ליישור שנכפה עליהם. אצל מבוגרים לעומת זאת, הלסת כבר סיימה את תהליך הצמיחה שלה, השיניים מקובעות במקומן ובאופן כללי הפה פחות סלחני אל מול שינויים שנרצה לבצע בו. לכן, יישור שיניים אצל מבוגרים ייקח קצת יותר זמן ויכול להימשך בין שנתיים לשלוש שנים בממוצע.

איך מחליט רופא שיניים על סוג היישור הנכון עבורכם?

חשוב לציין שההחלטה נלקחת בכובד ראש ורק לאחר הגעה למרפאה. בפגישת ההיכרות הראשונה יבצע הרופא צילום פנורמי וצילומים רגילים של שיני המטופל וכמובן ייקח אנמנזה והיסטוריה רפואית מלאה. האם יש תרופות קבועות שהמטופל לוקח, אלו מחלות רקע יכולות להשפיע על תהליך היישור והאם יש בעיות אפשריות בעצם או בלסת. בנוסף, בוחן הרופא את מצב השיניים ובודק האם יש שיניים שיש לטפל בהן לפני תחילת התהליך. לאחר שקלול כל הנתונים ניתן להחליט מהי השיטה הנכונה המתאימה למטופל ולהתחיל.
שיתוף פעולה בין המטופל לרופא

יישור שיניים הוא תהליך ארוך שדורש משמעת עצמית ושיתוף פעולה. דווקא בנקודה זו יש יתרון משמעותי ליישור שיניים בגיל המבוגר, מאחר ומבוגרים מבינים טוב יותר את מהות התהליך וניגשו אליו מרצונם החופשי ולא בלחץ של ההורים. בעזרת שמירה על היגיינת שיניים נכונה, הקפדה על הגעה לתורים שנקבעו מראש ורצף של תהליך – ניתן לקצר את משך הזמן הנדרש לתהליך היישור ולהגיע לתוצאות מקסימאליות במהירות יחסית.

באיזה גיל ניתן לבצע יישור שיניים?

אפשר להתחיל את הבדיקות כבר בגיל 7 וזהו הגיל הצעיר ביותר להתחיל את הבדיקות, אך חשוב להגיד כי אין גיל מבוגר מדי עבור יישור שיניים. מאחר ומדובר לרוב על תהליך שאינו מצריך תהליכים פולשניים אלא רק קיבועים או קשתיות חיצוניות, אין הגבלה על הגיל בו ניתן להתחיל. כך שאם תמיד חלמתם על שיניים ישרות, גם אם יש לכם נכדים זו יכולה להיות המתנה הטובה ביותר שתעניקו לעצמכם.

לסיכום, יישור שיניים למבוגרים ניתן לבצע בכל גיל, במגוון שיטות ובעזרת מכשור רפואי מתקדם שמותאם במיוחד עבורכם. אל תוותרו על החיוך המושלם, פשוט קבעו פגישה ואנחנו נדאג לשאר.

מעוניינים לקבל מידע נוסף?